Wrzesień w świetlicach socjoterapeutycznych Caritas AW

Wrzesień jest miesiącem opowieści o wakacjach: o wspaniałych przygodach, niezapomnianych wrażeniach, o pięknych, czasami dziwnych miejscach.
Nowy rok szkolny rozpoczęto w świetlicach od naboru uczestników. Pracownicy świetlic udali się z ofertą do okolicznych szkół. Ponadto informacja o naborze dzieci do świetlic socjoterapeutycznych ukazuje się w ogłoszeniach parafialnych, oraz w formie ulotek rozwieszana jest na osiedlu.
Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, niektóre dzieci przeżywają wspólnie ze swoimi rodzicami problemy związane z brakiem pieniędzy na zakup podręczników i przyborów szkolnych. Dlatego zwracamy się z prośbą o pomoc finansową lub rzeczową dla naszych dzieci.
W świetlicy „Ochotka” w najbliższym czasie planuje się zorganizowanie wyjazdu na wycieczkę krajoznawczą w okolice Broku. Na soboty zaplanowane są wyjścia na basen, kręgielnię i do fitness klubu. Uczestnicy mogą składać swoje propozycje spędzenia czasu wolnego. W miarę możliwości będą one uwzględniane w rocznych planach świetlicy.
Dzieci ze świetlicy przy ulicy Sokołowskiej na początku września wybrały się na polecany film SZEREGOWIEC DOLOT i rzeczywiście warto było, bo uciechy było naprawdę sporo.
17 września, skorzystały z zaproszenia Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola i wspólnie z innymi dziećmi pojechały na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Zwiedziły słynny kazimierzowski rynek, kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja Apostoła, ruiny zamku królewskiego, ruiny zamku rycerskiego, cylindryczną basztę. Dowiedziały się jak wypieka się tradycyjne „kazimierskie koguty”, wdrapały się na górę Trzech Krzyży, na basztę. Piekły kiełbaski na ognisku i jadły przepyszną grochówkę. Atrakcją był także rejs po Wiśle pięknym statkiem o nazwie PIRAT. Poczuły się jak prawdziwi korsarze. 22 września rozegrają mecz rewanżowy z drużyną ze Świetlicy przy ul. Żytniej. Poprzedni wygrali 7:2.
Dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Dziupla” w dniu 16 września uczestniczyły w zawodach pływackich zorganizowanych przez Urząd m.st. Warszawy. Zawody odbyły się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wodnik” Dzielnicy Praga Południe. „Dziuplaki” stratowały w dwóch kategoriach wiekowych 10-11 lat oraz 12-13 lat na dystansie 25 metrów. Impreza ta pokazała, iż trud włożony w ćwiczenie umiejętności pływania podczas wakacji nad morzem zaowocował.
Dzieci ze świetlicy przy ul. Żytniej uczestniczyły w ostatni weekend wakacji w licznych imprezach m. in. w koncertach (orkiestry dętej, hip-hopowym) i zabawach dla dzieci „Anioły z Milanówka” zorganizowanych w ramach parafialnego festynu, który upamiętniał stulecie cudu św. Faustyny oraz osiemdziesięciolecie jej wstąpienia do klasztoru przy ul. Żytniej.
W dniu 17 września 2005 r., dzięki uprzejmości Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola także i dzieci ze świetlicy przy ulicy Żytniej wyjechały na całodniową wycieczkę do Kazimierza nad Wisłą.
Świetlica przy ul. KEN zamierza w roku szkolnym 2005/2006 poznawać Warszawę oraz Mazowsze – krainę naszych ojców i dziadów. Celem programu jest m. inn.: uwrażliwienie na piękno i niepowtarzalność miejsc na Mazowszu; poznawanie ich historii, kultury, przyrody i tradycji; rozbudzenie poczucia więzi z miejscem swojego urodzenia; rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej; kształtowanie poczucia odpowiedzialności za los swojego regionu; dostrzeganie tendencji rozwoju regionu; uczestniczenie w kursach wiedzy Towarzystwa Przyjaciół Warszawy; rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie; wdrażanie kulturalnego i bezpiecznego zachowania w czasie wycieczek; włączanie się w działalność różnorodnych organizacji działających na rzecz lokalnego środowiska.
Realizację Programu rozpoczęto w sobotę 17 września wędrując po Warszawie śladami harcerzy z Szarych Szeregów oraz powstańców Powstania Warszawskiego.
Na kolejne wędrówki po Warszawie i okolicach zapraszamy dzieci ze wszystkich świetlic socjoterapeutycznych Caritas AW po uprzednim skontaktowaniu się tel. kom. 0-502 621 400 – Natalia Gosławska. Wycieczki odbywać się będą w 1 i 3 sobotę miesiąca.
Oto plan zwiedzania na 3 najbliższe miesiące:
– 8 października – „Piękna jest Polska cała” – wyjazd integracyjny dzieci i rodziców do Lichenia. (Ta wycieczka wyjątkowo dotyczy tylko dzieci ze świetlicy przy KEN);
– 22 października – „Co w Kabatach piszczy” . Zwiedzanie Kabackiego Rezerwatu Przyrody;
– 5 listopada – „Muzyka łagodzi obyczaje”. Wycieczka szlakiem Fryderyka Chopina;
– 19 listopada – „Ptaki -nasi mali przyjaciele”. Wizyta w Łazienkach;
– 3 grudnia – „Jak dawniej bywało”. Wędrówka szlakiem starego Służewca, zwiedzanie muzeum tradycji ludowych;
– 17 grudnia – „Wizyta u Księcia Mazowieckiego”. Wycieczka do Czerska;
– 7 stycznia – „Spotkanie z historią”. Warszawska starówka, szopka u braci Kapucynów.