Parafialne Zespoły Caritas

SPRAWOZDANIA ZA 2023 ROK

Poniżej zamieszczamy link do sprawozdania z działalności PZC za rok 2023:

SPRAWOZDANIE 2023

W razie potrzeby można złożyć w wersji papierowej.

Termin składania sprawozdań: 16 lutego 2024.

W sprawach związanych z Parafialnymi Zespołami Caritas oraz programem „Na codzienne zakupy” prosimy o kontakt z p. Elżbietą Jackiewicz, tel.: 606 695 092

O PZC

Około 1000 osób korzysta codziennie z pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej dzięki bardzo dobrej współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas. W archidiecezji warszawskiej działa ponad sto zespołów i jest w nich zaangażowanych ponad tysiąc wolontariuszy, którzy znają samotnych, chorych, rodziny wielodzietne i innych potrzebujących mieszkańców danej parafii. Odwiedzają ciężko chorych, robią zakupy, realizują recepty w aptece, a także organizują na poziomie parafii spotkania i pozyskują na te cele środki finansowe.

Czym zajmują się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas? Zapytaliśmy o to wolontariuszy z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie.

• Co miesiąc przygotowujemy ok. 80 paczek żywnościowych, które wydajemy w naszej siedzibie lub dostarczamy do domu osobom, które nie mogą się do nas zgłosić.
  • Koordynujemy akcję „Biedronka – na codzienne zakupy” wśród naszych parafian.
  • Pomagamy w zorganizowaniu sprzętu rehabilitacyjnego i w dotarciu do lekarzy (własny transport).
  • Odwiedzamy osoby samotne i mające problemy z poruszaniem się.
  • Pomagamy w załatwianiu spraw urzędowych.
  • Koordynujemy pomoc dla 10 rodzin ukraińskich w ramach akcji „Biedronka”.
  • Współpracujemy z organizatorami akcji „Szlachetna paczka” na terenie naszej parafii. Pomoc w postaci sprzętu AGD, komputerów, mebli, środków czystości oraz żywności otrzymało 5 rodzin.
  • W akcji „Czas miłosierdzia” dzieci z naszej parafii zebrały fundusze, która zostały przekazane na potrzeby przewlekle chorego chłopca z Ukrainy.
  • Mimo pandemii w Światowym Dniu Chorego odprawiona została Msza Św. z namaszczeniem chorych oraz wręczone zostały słodkie upominki dla ponad 100 osób
  • Co roku w okresie świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia pamiętamy o naszych sponsorach, wysyłając do Nich kartki świąteczne z życzeniami.
  • Promujemy przekazywanie 1% podatku. Uzyskane pieniądze przeznaczmy na zakup żywności i leków dla potrzebujących mieszkańców parafii.
  • Wydawaliśmy żywność rządową i kosmetyki otrzymane z biura Caritas AW.
  • PZC bierze aktywny udział w życiu naszej parafii (procesja Bożego Ciała, nabożeństwa 40-to godzinne, itp.).
  • Co miesiąc w intencji naszych Podopiecznych, Darczyńców i Wolontariuszy odprawiana jest Msza św.

UWAGA. Do pobrania

pit-op oświadczenie o przekazaniu 1 procent podatku

Zachęcamy do wspierania działalności PZC oraz do dołączania do grona naszych wolontariuszy. Informację na temat lokalizacji Parafialnych Zespołów Caritas na terenie naszej diecezji można znaleźć na mapie umieszczona poniżej.