Wręczenie dyplomów „Benemerenti” Ordynariatu Polowego WP

Uroczystość wręczenia dyplomów „Benemerenti” oraz medali „Milito Pro Christo” odbędzie się w sobotę 5 stycznia w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Okazją do wydarzenia będzie 17. rocznica przywrócenia Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Dyplomy i medale podczas uroczystej gali wręczy biskup polowy WP Tadeusz Płoski.
Dyplom „Benemerenti” („Dobrze Zasłużonym”) Ordynariatu Polowego WP został ustanowiony dekretem biskupa polowego WP Sławoja Leszka Głódzia z dnia 23 lutego 1995 r. Przyznawany jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.
Jako pierwsi, w 1995 roku, wyróżnienie to otrzymali dziennikarka TVP red. Elżbieta Jaworowicz, autorka programu „Sprawa dla reportera” oraz ówczesny rzecznik prasowy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej mjr Eugeniusz Mleczak.
W roku 2001 bp Głódź ustanowił medal Ordynariatu Polowego „Milito Pro Christo”. Medalem tym bp Głódź odznaczył wszystkich wyróżnionych dyplomem „Benemerenti”. W poprzednich latach dyplomy otrzymali m.in. ks. prałat Wojciech Łazewski, dyrektor Caritas Polska oraz pośmiertnie gen. Marek Papała i red. Waldemar Milewicz. Wyróżnieni zostali także sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Przewoźnik i Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP.
W roku 2002 dyplom „Benemerenti” otrzymali znana aktorka Maja Komorowska i prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” prof. Andrzej Stelmachowski. Laureatami dyplomów w 2003 r. byli natomiast wybitny polski onkolog płk prof. Cezary Szczylik i autor audycji „Eko – Radio” red. Andrzej Zalewski.
W 2006 roku laureatami dyplomu zostali metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz oraz Muzeum Wojska Polskiego, a w 2007 r – aktorka Anna Dymna kierująca fundacją „Mimo wszystko” i Batalion Reprezentacyjny Wojska Polskiego.
Uroczystości wręczenia dyplomów „Benemerenti” i medali „Milito Pro Christo” towarzyszyć będzie koncert kolęd, podczas którego wystąpi zespół Golec Orkiestra oraz Chór Reprezentacyjny Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Początek w sobotę 5 stycznia o godz. 15 w katedrze polowej WP w Warszawie przy ul. Długiej 13/15.