Warszawa: Do wolontariuszy

Musisz mi pomóc, musisz mi pomóc,
Swoją miłością musisz mi pomóc;
Musisz pokochać mnie więcej,
Bliżej wyciągnąć kochane ręce
(E. Stachura, Musisz mi pomóc)
W Hospicjum Stacjonarnym i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas AW wolontariusze, obok wykwalifikowanego personelu medycznego, biorą czynny udział w opiece nad obłożnie i nieuleczalnie chorymi, a ich pomoc jest nieoceniona.
Wolontariusz towarzyszy chorym, trzyma za rękę, słucha i rozmawia, karmi, pielęgnuje, okazuje ciepło i serdeczność. Pomaga również w pracach porządkowych na terenie Zakładu, uczestniczy w pracach biurowych, pomaga w kuchni i w pralni.
Rola wolontariuszy w opiece paliatywnej została opisana w rekomendacji Rady Europy: „Wolontariusze odgrywają ważną, często niedocenianą rolę w opiece paliatywnej. Mogą zaoferować chorym gotowość do wysłuchania. Ponieważ nie są zobligowani do profesjonalnego sprawowania opieki nad chorym, mogą całkowicie poświęcić się choremu, który często potrzebuje czasu, aby opowiedzieć o swoim cierpieniu. Obecność trzeciej osoby, pozwala choremu poczuć się czyimś partnerem i być postrzeganym jako osoba żyjąca, która ciągle stanowi część społeczeństwa”.
Chorzy często wolą porozmawiać o swoich problemach i lękach z wolontariuszami, niż z personelem medycznym czy rodziną. Ich problemy bowiem nie muszą należeć do sfery medycznej, a najbliższym nie chcą przysparzać dodatkowych zmartwień.
Niejednokrotnie nieuleczalnie chory pacjent milcząc woła o pomoc i zainteresowanie, o to by nie być samotnym w ostatnich chwilach życia. Jeśli chcielibyście Państwo pomóc pacjentom przebywającym w naszym Zakładzie, uprzejmie proszę o kontakt z Koordynatorem Wolontariatu – Piotrem Pawińskim nr tel. (022) 826-56-04 w. 228 lub tel. kom. 509 416 319.