II Światowy Dzień Ubogich

Cztery organizacje działające na rzecz osób bezdomnych w Warszawie wspólnie pomagały potrzebującym z okazji II Światowego Dnia Ubogich. 18 listopada o godzinie 16 w centrum Warszawy – pod Pałacem Kultury i Nauki wszyscy potrzebujący otrzymali ciepły posiłek oraz specjalnie przygotowane przez wolontariuszy podarunki.
Inicjatorem wspólnej akcji była Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadząca w Warszawie i okolicach trzy schroniska dla 300 bezdomnych osób, ale rolę gospodarza pełniła fundacja Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą. Zaproszenie do współpracy przyjęła także Fundacja Daj Herbatę, która w każdy poniedziałek częstuje wszystkich chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym oraz Wspólnota Sant’Egidio, której członkowie od lat wychodzą na ulice Warszawy, aby spotykać się bezdomnymi na dworcach, na lotnisku i peryferiach miasta. Odwiedzają pustostany, przyczepy kempingowe, ogródki działkowe i stare garaże częstując kanapkami i ciepłą herbatą.
W ten Światowy Dzień jesteśmy zaproszeni do nadania treści słowom psalmu: „Ubodzy będą jedli i nasycą się” (Ps 22, 27) – napisał w Orędziu na II Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek. „W ubiegłym roku w wielu diecezjach to doświadczenie wzbogaciło obchody pierwszego Światowego Dnia Ubogich. Wielu odnalazło ciepło domu, radość świątecznego posiłku i solidarność tych, którzy zechcieli podzielić się stołem w prosty i braterski sposób. Chciałbym, aby również w tym roku i w przyszłości Dzień ten był świętowany pod znakiem radości z nowo odkrytej rzeczywistości bycia razem”.
W odpowiedzi na powyższe wezwanie Caritas Archidiecezji Warszawskiej w porozumieniu z innymi organizacjami niosącymi pomoc osobom bezdomnym mieszkającym na terenie Warszawy zaprosiła wszystkich potrzebujących do wspólnego stołu.
Mamy nadzieję, że obudziliśmy wrażliwość wszystkich mieszkańców stolicy na potrzeby osób bezdomnych zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się zimy.
Więcej informacji na temat działalności organizacji zaangażowanych w akcję można znaleźć na stronach internetowych: Smile Warsaw – smilewarsaw.org, Fundacja Daj Herbatę -dajherbate.pl, Wspólnota Sant’Egidio – santegidio.pl.

Skip to content