Caritas w parafii

Około 1000 osób korzysta codziennie z pomocy Caritas Archidiecezji Warszawskiej dzięki bardzo dobrej współpracy z Parafialnymi Zespołami Caritas. W archidiecezji warszawskiej działa ponad sto zespołów i jest w nich zaangażowanych ponad tysiąc wolontariuszy, którzy znają samotnych, chorych, rodziny wielodzietne i innych potrzebujących mieszkańców danej parafii. Odwiedzają ciężko chorych, robią zakupy, realizują recepty w aptece, a także organizują na poziomie parafii spotkania i pozyskują na te cele środki finansowe.

Parafialny Zespół Caritas przy par. M.B. Saletyńskiej przy ul. Popularnej 46 w Warszawie zorganizował XX Parafialny Festyn Rodzinny w niedzielę 12 czerwca br.  W programie wystąpiły dzieci z Przedszkola nr 71, Schola Rodzinna Żywioł wSzelki, artyści cyrkowi i soliści. Zorganizowano kiermasz odzieży i loterię fantową. Zabawa w plenerze integruje i łączy ludzi, przynosi wymierną ulgę najbardziej potrzebującym.

Od czerwca do grudnia 2022 r. dzięki współpracy Caritas Polska i PGNiG za pośrednictwem Caritas AW i PZC 120 seniorów otrzymuje dwa razy w tygodniu z dostawą do domu, nieodpłatnie dwudaniowy obiad. Ponad 300 seniorów, mieszkańców różnych parafii, realizuje zakupy w sieci sklepów Biedronka w programie Na codzienne zakupy finansowanym przez Fundację Biedronka.

Aktywne zespoły Caritas w parafiach i Caritas AW pomagają coraz więcej i skuteczniej. Bardzo dziękujemy przewodniczącym PZC, wolontariuszom i księżom proboszczom za zaangażowanie i pomoc. Wdzięczni jesteśmy  sponsorom, organizacjom i firmom oraz wszystkim życzliwym.

Czym zajmują się członkowie Parafialnych Zespołów Caritas? Zapytaliśmy o to wolontariuszy z parafii Ofiarowania Pańskiego w Warszawie.

 • Co miesiąc przygotowujemy ok. 80 paczek żywnościowych, które wydajemy w naszej siedzibie lub dostarczamy do domu osobom, które nie mogą się do nas zgłosić.
 • Koordynujemy akcję „Biedronka – na codzienne zakupy” wśród naszych parafian.
 • Pomagamy w zorganizowaniu sprzętu rehabilitacyjnego i w dotarciu do lekarzy (własny transport).
 • Odwiedzamy osoby samotne i mające problemy z poruszaniem się.
 • Pomagamy w załatwianiu spraw urzędowych.
 • Koordynujemy pomoc dla 10 rodzin ukraińskich w ramach akcji „Biedronka”.
 • Współpracujemy z organizatorami akcji „Szlachetna paczka” na terenie naszej parafii. Pomoc w postaci sprzętu AGD, komputerów, mebli, środków czystości oraz żywności otrzymało 5 rodzin.
 • W akcji „Czas miłosierdzia” dzieci z naszej parafii zebrały fundusze, która zostały przekazane na potrzeby przewlekle chorego chłopca z Ukrainy.
 • Mimo pandemii w Światowym Dniu Chorego odprawiona została Msza Św. z namaszczeniem chorych oraz wręczone zostały słodkie upominki dla ponad 100 osób
 • Co roku w okresie świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia pamiętamy o naszych sponsorach, wysyłając do Nich kartki świąteczne z życzeniami.
 • Promujemy przekazywanie 1% podatku. Uzyskane pieniądze przeznaczmy na zakup żywności i leków dla potrzebujących mieszkańców parafii.
 • Wydawaliśmy żywność rządową i kosmetyki otrzymane z biura Caritas AW.
 • PZC bierze aktywny udział w życiu naszej parafii (procesja Bożego Ciała, nabożeństwa 40-to godzinne, itp.).
 • Co miesiąc w intencji naszych Podopiecznych, Darczyńców i Wolontariuszy odprawiana jest Msza św.

12 czerwca 2022r w Ogródku Jordanowskim przy ul J. Bytnara ,,Rudego,, odbył się Piknik Rodzinny ze Św. Antonim Padewskim, Patronem Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii M.Bożej Anielskiej. Każdy mógł zjeść smaczny żurek, ciasta, słodycze, napić się kawy czy herbaty. Przyszły rodziny, dużo podopiecznych, Uchodźców z Ukrainy oraz cudzoziemców. Parafialny Zespół Caritas wspomaga osoby potrzebujące przez wydawanie paczek żywnościowych w okresie świąt oraz pomoc osobom starszym w dotarciu do lekarza, zrobieniu zakupów i wykupie leków. W ciągu roku wspomaga około 300 osób.

Skip to content