Zimowisko dla dzieci z Caritas AW

W pierwszym tygodniu ferii zimowych w dniach 11-18.02.2017 Caritas Archidiecezji Warszawskiej zorganizowała w pensjonacie „U Ziomka” w Murzasichle k. Zakopanego zimowisko dla 124 dzieci zamieszkujących na terenie Archidiecezji Warszawskiej. 100 dzieci na co dzień korzysta z pomocy Specjalistycznych Placówek Wsparcia Dziennego – świetlic socjoterapeutycznych  prowadzonych przez Caritas AW.
W programie przygotowane były różne atrakcje:  kulig, ognisko z pieczeniem kiełbasek, kąpiel w basenach termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej oraz nauka jazdy na nartach pod czujnym okiem instruktorów. Większość dzieci po raz pierwszy jeździło na nartach i było to dla nich wyjątkowym przeżyciem. Ponadto zorganizowane były piesze wycieczki w góry, nad Morskie Oko i na Kalatówki. Duża ilość śniegu spowodowała, że dzieci mogły nacieszyć się zimą, lepiły bałwana i zjeżdżały na jabłuszkach. Jeden dzień przeznaczony był na wycieczkę do Zakopanego, dzieci wjechały na Gubałówkę oraz zobaczyły skocznię narciarską. Dużą frajdą był spacer po Krupówkach i zakup pamiątek. Dzięki uprzejmości restauracji McDonald’s zostaliśmy zaproszeni na darmowy zestaw Happy Meal. Taka niespodzianka sprawiła wszystkim dzieciom ogromną radość. Wieczorem integrowaliśmy się podczas zabaw tanecznych, karaoke i prezentacji swoich grup.
Pobyt na zimowisku był także okazją do kontynuacji pracy terapeutycznej z dziećmi. Zrealizowano program oparty na podróży po siedmiu kontynentach. Każda grupa miała  wykonać zadania związane z przedstawieniem wybranego losowo kontynentu oraz scharakteryzować jego mieszkańców. Realizacja programu była okazją do rozmów w grupie na temat różnic kulturowych, tolerancji i szacunku do drugiego człowieka. Na koniec zimowiska dzieci przygotowały prezentację swoich kontynentów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za wpłaty przeznaczone na zorganizowanie wyjazdu w ferie zimowe. Specjalne podziękowania kierujemy do Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego za udzielenie rabatu na baseny termalne w Bukowinie Tatrzańskiej, do restauracji Mc Donalds za obdarowanie nas 130 zestawami Happy Meal a także Polskich Kolei Linowych za udzielenie rabatu na wjazd na Gubałówkę i Stacji narciarskiej „Hajduk” w Murzasichlu za przygotowanie preferencyjnych cen za wyciąg i wypożyczenie sprzętu narciarskiego. Dzięki hojności wszystkich darczyńców dzieci miały bardzo udane ferie.
Na zorganizowanie zimowiska Caritas AW wydała  kwotę ok. 110 000 zł. Środki pochodziły z darowizn, wpłat uczestników, środków własnych Caritas AW oraz dotacji z Biura Edukacji m.st Warszawy,  które dofinansowało pobyt dla 66 dzieci w kwocie 22 800zł.
Zimowisko w Murzasichlu było bardzo ciekawym i edukacyjnie pożytecznym czasem dzięki  zaangażowaniu i profesjonalnej pracy kadry pedagogicznej i medycznej oraz wolontariuszy. Serdecznie wszystkim dziękujemy!

Skip to content