Wspomnienia z kolonii Caritas AW 2016

W wakacje 2016 Caritas AW zorganizowała 7 turnusów kolonii dla około 770 dzieci. Dzieci odpoczywały w Murzasichle w pensjonacie „U Ziomka”, w Łebie w Ośrodku „Ania”, w Mrozach k. Ełku w Ośrodku „Leśny Dwór, w Smardzewicach w ośrodku INWEST. W Teresinie w  ośrodku „Leśne Zacisze” odpoczywały 93 osoby – na stałe zamieszkujące na Ukrainie i Białorusi.  Na zorganizowanie kolonii nasza Caritas przeznaczyła około 920 tysięcy złotych. Turnus dla dzieci polonijnych pokryty został w stu procentach ze środków własnych Caritas AW. Pozostałe turnusy częściowo  dofinansowane były ze środków Wojewody Mazowieckiego umowa nr 11/WAW/2016 z dnia 24.06.2016 i środków Miasta Stołecznego Warszawy umowa nr BE/B/2/7/U-233/165/2016/NGO z dnia 5.07.2016.

Łeba

W czasie trwania II turnusów kolonii w Łebie mieliśmy wiele wycieczek m. in do Gdańska, Gdyni, na Westerplatte, do Wejherowa. Organizowane były wyjścia na plażę, na wydmy do Sowińskiego Parku Krajobrazowego . Braliśmy udział w takich  atrakcjach jak letnia scena animacji w Łebie oraz Scena kulturalna, gdzie mieliśmy możliwość poznania zasad bezpieczeństwa. Byliśmy także w Latarni morskiej w Stilo  oraz płynęliśmy statkiem po Morzu Bałtyckim. Na terenie ośrodka rozwijaliśmy swoje talenty  na zajęciach z instruktorami plastyki i sportu. Wieczory spędzaliśmy na spędzaliśmy na wspólnej zabawie m.in. prezentując swoje talenty i śpiewając piosenki przy ognisku. Bardzo nam się podobało!

Teresin

Caritas AW w ramach akcji wakacyjnej zorganizowała kolonie letnie dla 47 dzieci z Polonii zamieszkujących na Białorusi w Zelwie i  Krzemienicy oraz dla 48 dzieci z Polonii na Ukrainie z Żytomierza. W czasie trwania kolonii w dniach 16 – 29 lipca  2016  dzieci zamieszkiwały w Ośrodku „Leśne Zacisze” w Teresinie. Podczas 14 dni pobytu realizowany był  program turystyczno-krajoznawczy oraz zajęcia mające na celu naukę języka polskiego i zapoznawanie uczestników kolonii z tradycją i kulturą Polski.
Dzieci brały także udział w zajęciach plastycznych podczas realizacji programu kolonijnego „Podróże”. Powstały przepiękne prace  plastyczno- techniczne obrazujące następujące zagadnienia

  • Podróż w najbliższą okolicę
  • Podróż marzeń
  • Podróż do przyjaciela
  • Podróż w głąb siebie
  • Podróż na bezludną wyspę

W ramach zajęć muzycznych poznały wiele polskich  tańców, nauczyły się tańczyć Poloneza
Chłopcy rozegrali tez kilka meczy piłkarskich z dziećmi polskimi i nie chodziło oto kto wygra.  Dzieci poznając najbliższą okolicę dużo czasu spędziły w Niepokalanowie poznając  postać Maksymiliana Kolbego. Aktywnie uczestniczyły w parafialnych Światowych Dniach Młodzieży
W czasie pobytu na kolonii uczestnicy odbyli kilkanaście wycieczek. Zwiedzili  Kampinos -Palmiry i Kampinoski Park Narodowy. Spacerowali śladami Szarych Szeregów na Starówce Warszawskiej. Idąc Szlakiem bohaterów Powstania Warszawskiego mieli okazję rozmowy z uczestnikami AK Poznali zabytki Krakowskiego Przedmieścia-  Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza, Kościól Św. Krzyża, Uniwersytet Warszawski , Kordegarda, Kościół Wizytek,  Łazienki Królewskie, Belweder Wilanów, Bazylika Opaczności Bożej oraz
Warszawskie ZOO. Na zakończenie wykorzystując wspaniałą pogodę dzieci obejrzały panoramę Warszawy z 30 pietra  PKiN.
Wieczorami przy muzyce dzieci prezentowały historię, kulturę i obyczaje swoich narodów. Czas spędzony na kolonii w Teresinie upłynął wszystkim bardzo szybko. Uczestnicy nie zapomną  chwil spędzonych na wspólnej zabawie na dyskotekach i przy ognisku.
Caritas AW kolonie dla 85 dzieci pochodzących z rodzin polonijnych zamieszkujących na Ukrainie i Białorusi sfinansowała w stu procentach ze środków własnych.

Mrozy

W Mrozach koło Ełku w Ośrodku Leśny Dwór Caritas AW zorganizowała dwa turnusy kolonii łącznie dla około 260 dzieci.  I turnus przyrodniczo – krajoznawczy ( 25.06.2016 – 08.07.2016) i II turnus taneczno – ekologiczny (09.07.2016 – 22.07.2016).
Podczas kolonii dzieci zdobywały wiedzę o przyrodzie mazurskiej i jej ochronie, zwiedzały okolice, robiły mapy terenu oraz zielniki. Uczestniczyły w wycieczkach do Augustowa, Giżycka, Mrągowa.  Wędrowały szlakiem papieskim i pływały gondolami po jeziorach, Zwiedzały Twierdzę Boyen oraz porty jachtowe w Augustowie i Giżycku. Bawiły się w miasteczku Country i obserwowały zwierzęta na Safari. Podczas kolonii dzieci odwiedzili Indianie, którzy uczyli wszystkich tańców indiańskich. Opowiadali o swojej  kulturze i historii, uczyli dzieci  strzelać  z łuku, robić korale i wisiorki indiańskie. Podczas wycieczki do Ełku dzieci brały udział w pokazach balonowych i poznawały historię miasta. Pod czujnym okiem ratownika koloniści uczyli się pływać na kajakach. W słoneczne dni kąpali się w pobliskim jeziorze i  plażowali. Każde dziecko miało szansę poznać swój nieodkryty talent podczas zajęć sportowych,  plastycznych i tanecznych.  Wieczorami wszyscy wspaniale bawili się podczas wspólnych spotkań na dyskotece czy przy ognisku. Jedną z najmilej wspominanych imprez był pokaz eko-mody  podczas, którego wychowawcy   prezentowali stroje zrobione przez swoją grupę.
Wakacje w Mrozach dzieci spędziły bardzo wesoło. Podczas całego pobytu towarzyszył im dobry humor i piosenki. Każdy dzień przynosił coś nowego. Przyroda mazurska wszystkich zachwyciła podczas przejażdżki Taborami przez lasy i wspólnej zabawie  przy ognisku.
Wszystkie dzieci zgodnie na koniec powiedziały – Wrócimy tu za rok!

Smardzewice

Na kolonii letniej w Smardzewicach swoje talenty muzyczne rozwijało 90 dzieci.  Zajęcia prowadzone były w czterech sekcjach instrumentalnych – instrumenty dęte, klawiszowe, smyczkowe i gitary. Prowadzone były także zajęcia wokalne oraz chór.  Pod bacznym okiem instruktorów dzieci przygotowały koncert galowy, na który zaproszono rodziców.
Poza zajęciami muzycznymi prowadzone były także zajęcia plastyczne podczas, których dzieci wykonywały instrumenty oraz ozdoby techniką decoupage. Przygotowano wystawę prac plastycznych, którą mogli podziwiać goście zaproszeni na koncert  finałowy. Zorganizowane były także wycieczki historyczne i krajoznawcze. W  Łodzi dzieci zwiedzały  Muzeum Fabryki w Manufakturze oraz poznawały nieznane dla niektórych bajki takie jak Reksio, Miś Uszatek czy Muminki w  Muzeum Kinematografii. Podczas wycieczki do Tomaszowa Mazowieckiego  koloniści zwiedzali  Groty Nagórzyckie gdzie poznali historię diabła Nagórzyckiego i zbója Madeja. Dzieci podziwiały także  Skansen rzeki Pilicy i spacerowały po rezerwacie Niebiańskie Źródła.
Podczas kolonii pomimo wielu zajęć z instruktorami był także czas na zabawę i rekreację. Dzieci były na basenie w Rawie Mazowieckiej oraz pływały rowerami wodnymi i kajakami po Zalewie Sulejowskim. W wolnym czasie koloniści bardzo chętnie grywali w szachy  i bilard. Zorganizowane były liczne zawody sportowe. Wieczorami dzieci bawiły się prezentując swoje talenty podczas wspólnych spotkań. Na tym turnusie muzyka była królową. Wszędzie można było usłyszeć śpiewy i grę na instrumentach. Dla początkujących muzyków prowadzona była nauka gry na Bum Bum Rurkach.
W przedostatni dzień kolonii podczas koncertu galowego dzieci zagrały i zaśpiewały dla swoich rodziców i zaproszonych gości.
Po koncercie dzieci wspólnie z pozostałymi gośćmi  bawili się  przy ognisku.
Za udaną kolonię dzieci  podziękowały  w Kościele pod wezwaniem Św. Anny w Smardzewicach wspólnym śpiewem i grą przygotowując oprawę muzyczną Mszy Świętej.
W ostatnią noc na molo  niektórzy koloniści zarazili pozostałych pasją do obserwacji gwiazd cicho wzdychając w niebo z nadzieją, że wszyscy koloniści spotkają się na koloniach muzycznych za rok.

Murzasichle

W dniach 4-17.08.2016 grupa dzieci odpoczywała wraz z kadrą u podnóża Tatr w malowniczej miejscowości Murzasichle.
W programie kolonii nie mogło zabraknąć wycieczek górskich w Pieniny i do doliny Chochołowskiej. Dzieci zwiedziły Kuźnice z muzeum przyrodniczym, Pustelnię św. Brata Alberta i klasztor Braci Albertynów. Uczestnicy mogli podziwiać skocznie narciarskie, malowniczą i stylową ul. Krzeptówki, kościół na Pęksowym Brzysku z cmentarzem na którym pochowany jest znany dziecięcy bajkopisarz Kornel Makuszyński. Dzieci mogły podziwiać panoramę Zakopanego że szczytu Gubałówki, a w upale zażywać kąpieli w kąpielisku geotermalnym Szymoszkowa i Aqua Park w Zakopanem.
Podczas wycieczki do Wadowic dzieci odbyły swoistą pielgrzymkę do miejsc blisko związanych z Janem Pawłem II, .odwiedzając jego mieszkanie i biorąc udział w SPECJALNYM QESTCIE.
Kolejnym przeżyciem były odwiedziny w Bacówce u Harnasia w Beskidach, gdzie wszyscy mogli zapoznać się z podstawami zbójnikowania ucząc się piec podpłomyki, robić oscypki i naczynia gliniane itp.
Podczas kolonii realizowany był program kolonijny „Podróże”.  Całe dwa tygodnie upłynęły dzieciom na nauce  piosenek z Akademii Pana Kleksa. Koloniści z sukcesem realizowali program Akademii Pana Kleksa.
Ostatnim etapem wypoczynku była podróż,uśmiechy i łzy… oraz nadzieja na wspólne wakacyjne wędrowanie w przyszłym roku.

 

Skip to content