Ważniejsze wydarzenia marcowe w świetlicach warszawskiej Caritas
W marcu rozpoczął się Wielki Post i z nim związane wielkopostne nabożeństwa: Środa Popielcową, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale i rekolekcje. Dzieci biorą udział w tych nabożeństwach, a zwłaszcza w każdy piątek uczestniczą w Drodze Krzyżowej.
Dzieci nie zapominają o Ojcu św. Janie Pawle II. Każdego szesnastego dnia miesiąca modlą się w Jego w intencji. Przygotowują się do pierwszej rocznicy jego śmierci. Dzieci ze świetlicy przy ul. KEN zorganizowały wystawę o spotkaniach Ojca św. Jana Pawła II z dziećmi, rozważały Jego słowa skierowane do dzieci, przypominały sobie wycieczkę do Wadowic, która odbyła się podczas tegorocznego zimowiska.
Poruszeni śmiercią ks. Jana Twardowskiego, który przez swoją poezję w szczególny sposób ukochał dzieci, w świetlicy „Ochotka”, podczas zajęć biblioterapeutycznych czytano i uczono się na pamięć wierszy tego wspaniałego księdza- poety.
W świetlicy przy ul. KEN, 13 marca miało miejsce ważne spotkanie, była to wizyta Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Piotra Jareckiego. Była wspólna modlitwa, wzajemne obdarowywanie się upominkami. Każdy mógł zadać pytanie i porozmawiać z dostojnym gościem.
Dzieci mają dosyć zimy. Aby sprowokować wiosnę, w świetlicy przy ul. Dereniowej powstało mnóstwo prac na temat wiosny. Dzieci zrobiły również Marzannę, którą 25 marca utopiły w Wiśle jako symbol pożegnania zimy. Marzannę – jako symbol zimy utopiły w Wiśle także dzieci ze świetlicy przy KEN, a potem udały się na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Znaleźli młodą trawkę i pierwsze bazie, a to znaczy, że wiosna tuż, tuż.
Dzieci ze świetlicy przy Żytniej, pierwszego dnia wiosny także wykonały mini-marzanny, ale żadne nie chciało utopić swojego dzieła, dzięki czemu można je wszystkie oglądać w świetlicowej „galerii” prac plastycznych.
W świetlicy przy ul. Żytniej, w marcu rozpoczęto cykl zajęć edukacyjnych na temat, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i życia. Pierwsze zajęcia pod tytułem „Powiedz NIE obcemu” miały za zadanie m.in. ukształtowanie nawyku stanowczego odpowiadania „nie” w sytuacjach budzących w dziecku niepokój. Kolejne zajęcia będą dotyczyły niebezpiecznych miejsc i sposobów zabawy.
Wszystkie dzieci uwielbiają konkurowanie ze sobą, dlatego w świetlicy przy Żytniej założono „Świetlicową Księgę Rekordów”. Codziennie zostają wymyślone nowe konkurencje i pobite rekordy. Niektóre wymagają dobrej formy fizycznej (np. skoki na skakance), inne sprytu (np. odbijanie balona wykałaczką), a niektóre wieloletnich oczekiwań (np. najdłuższe włosy). Jedno jest pewne – każdy może znaleźć się w „Księdze”!