Turnus integracyjny dla dzieci z rodzin uchodźczych

Grupa ponad trzydzieściorga dzieci i młodzieży narodowości czeczeńskiej na co dzień mieszkająca w Warszawie, Siedlcach i Białymstoku wypoczywała w malowniczej mazurskiej miejscowości Żabinka położonej w powiecie Giżyckim. Opiekę nad uczestnikami sprawowały doradczynie międzykulturowe zatrudnione w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom m.in. Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Turnus został zorganizowany w ramach projektu „Nowy Dom Polska”.
W programie turnusu zaplanowano gry i zabawy kształtujące sposoby komunikacji i zasady współpracy. Najmłodsi, których rodzice musieli opuścić własną ojczyznę, w większości po raz pierwszy wzięli udział w zorganizowanym specjalnie dla nich wyjeździe.
Uczestnicy mieli do dyspozycji plażę, a kąpiel odbywała się pod czujnym okiem ratownika i wychowawców. Dużym powodzeniem cieszyły się także kajaki i wodne rowery. Zaangażowanie dzieci w budowanie zamków z piasku oraz zawody sportowe sprawiło, że w ośrodku wypoczynkowym zapanowała iście olimpijska atmosfera. Dużą atrakcją były także zabawy taneczne, zajęcia artystyczne i plastyczne oraz filmowe.
Dzieci pełne wrażeń i wakacyjnych wspomnień wróciły do domów 12 sierpnia.
Projekt jest realizowany przez Caritas Polska w partnerstwie z Caritas diecezjalnymi oraz Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Projekt współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wkład Unii Europejskiej „Bezpieczna Przystań”.
Źródło: Caritas.pl

Skip to content