Trudna zima bezdomnych

Niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym, a szczególnie siarczyste mrozy, są „testem na przeżycie” dla osób bezdomnych przebywających w tzw. miejscach niemieszkalnych a także dla służb miejskich, organizacji pozarządowych i wszystkich, którzy widzą i spotykają te osoby.
Caritas AW każdego roku stara się wyjść naprzeciw bieżącym potrzebom, a szczególnie teraz, kiedy jest ekstremalnie zimno. Codziennie w schroniskach dla osób bezdomnych prowadzonych przez Caritas AW mieszka ok. 270 osób, które mają dostęp na bieżąco do sanitariatów, ciepłej wody oraz regularnie korzystają z trzech posiłków. Od połowy listopada 2016 r. w ośrodku charytatywnym „TYLKO” przy ul. Żytniej 1 a  na warszawskiej Woli zorganizowaliśmy dodatkowo 50 miejsc noclegowych dla osób przychodzących z miasta oraz  przywożonych przez służby miejskie.
Każdy potrzebujący najpierw obowiązkowo korzysta z łaźni, otrzymuje czystą bieliznę i ubranie oraz korzysta z ciepłych posiłków wieczorem i rano ( kolacja i śniadanie). Osoby, dla których nie starcza miejsca na materacach mogą nocą w miarę wolnego miejsca ogrzać się na dyżurce. Otrzymują ciepłą herbatę i coś do jedzenia.
Od połowy listopada do ośrodka „TYLKO” przy ul. Żytniej 1 A przyjęliśmy na nocleg ok. 2500 osób z miasta. W dni świąteczne skorzystało z dodatkowych posiłków ok. 1000 osób.
Dziękujemy Wolontariuszom ośrodka „TYLKO” za zaangażowanie i pomoc.  Szczególne podziękowania kierujemy do Pracowników Caritas AW, którzy bezpośrednio tę pracę wykonują i koordynują.
Dziękujemy serdecznie naszym Darczyńcom, dzięki którym mamy żywność, odzież, obuwie oraz  środki finansowe, aby wykonać rzetelnie to trudne i nieprzewidywalne również finansowo zadanie.

fot. Bartek Pulcyn
Skip to content