Światowy Dzień Chorego 2023

Dziś nasz Ośrodek Działalności Leczniczej Caritas Archidiecezji Warszawskiej przy Krakowskim Przedmieściu odwiedził Kard. Kazimierz Nycz; celebrował Mszę świętą na terenie hospicjum, a po niej spotkał się z chorymi, personelem medycznym i wolontariuszami.

Caritas Archidiecezji Warszawskiej leczy kilka tysięcy chorych rocznie. W roku 2022:

415 pacjentów leczyliśmy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i hospicjum stacjonarnym w Warszawie przy Krakowskim przedmieściu. Mamy tutaj 149 łóżek.

465 pacjentów leczyliśmy w hospicjach domowych na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy.

1000 osób, mieszkańców Warszawy otrzymało dofinansowanie w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i w leczeniu specjalistycznym.

200 osób w kryzysie bezdomności, przebywających w przestrzeni miasta otrzymało doraźną pomoc pielęgniarską, skorzystało z pomocy karetki dla bezdomnych w ramach tzw. streetworkingu medycznego.

200 osób, uchodźców z Ukrainy otrzymało pomoc w zakupie leków oraz opłaciliśmy leczenie, badania na tzw. cito.

Około 1000 osób korzysta z pomocy w zakresie leków z budżetu 1% podatku w parafiach archidiecezji warszawskiej dzięki zaangażowaniu wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas.

Caritas AW zatrudnia personel składający się z 23 lekarzy, 56 pielęgniarek, 17 fizjoterapeutów, 65 opiekunów medycznych oraz psychologów, pracowników sprzątających i administracji. Łącznie 200 osób jest codziennie zatrudnionych, aby leczyć chorych. Wspiera nas około 100 wolontariuszy.