Prymas: bądźmy blisko chorych
– Każdy chory potrzebuje pociechy. Samotność i opuszczenie w chorobie to coś znacznie gorszego niż brak lekarstw, nie unikajmy chorych, bądźmy blisko – powiedział kard. Józef Glemp. W Światowy Dzień Chorego Prymas Polski odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Caritas w Warszawie, gdzie odprawił mszę św. dla chorych i umierających.
– Każdy chory potrzebuje pociechy, pragnie wiedzieć, że ktoś jest koło niego – powiedział kard. Glemp. Zwrócił uwagę, że samotność i opuszczenie w chorobie może być gorsza niż brak pomocy medycznej i lekarstw. – Obecność, bliskość, zainteresowanie drugiego człowieka w czasie choroby – to bardzo wielka sprawa i ogromna pomoc. Poleciłbym, żebyśmy nie bali się chorych, żebyśmy ich nie unikali, ale przeciwnie – nawiedzali – podkreślił Prymas. Przypomniał, ze choroba jest doświadczeniem ogólnoludzkim – wszyscy jesteśmy w jakimś okresie życia nią dotknięci.
Odnosząc się do trudnej sytuacji służby zdrowia w Polsce stwierdził, że kwestia właściwych, systemowych rozwiązań jest zadaniem dla ekonomistów. – Trzeba natomiast, aby i pracownicy szpitali, i ci którzy nimi zarządzają rozumieli chorego i to, że on jest najważniejszy – podkreślił.
Prymas odwiedził Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Caritas Archidiecezji Warszawskiej, przy ul. Bednarskiej w Warszawie, gdzie odprawił mszę św. dla przebywających tam chorych. W homilii powiedział, że w świecie jest wiele cierpienia, często przez wypadki, spowodowane lekkomyślnością kierowców. – Dlatego też dzisiaj musimy się modlić nie tylko za chorych, ale także za przemianę świata, aby tam gdzie panuje zło, zapanowała miłość i dobroć – mówił.
W zakładzie przebywa 110 osób – przewlekle i nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, w tym również pacjentów apalicznych (bez kontaktu z otoczeniem). Chorymi całodobowo opiekuje się zespół lekarzy, pielęgniarek, rehabilitantów i psychologów. Jest też pracownik socjalny, terapeuta zajęciowy i kapelan.
Światowy Dzień Chorego obchodzony jest w Kościele katolickim od 1993 r., zawsze 11 lutego, w święto Matki Bożej z Lourdes. Dzień był oryginalną, niezwykle cenną inicjatywą Jana Pawła II, będącą zarazem konkretną jego odpowiedzią na zgłaszane od wielu lat z różnych stron świata prośby i postulaty, aby przynajmniej jeden dzień w roku poświęcić w sposób szczególny tym, którzy fizycznie i duchowo nie mogą w pełni korzystać z uroków życia oraz oczekują naszej pomocy i wsparcia.
W tym roku w sposób szczególny Dzień poświęcony jest opiece nad nieuleczalnie chorymi, a główne jego uroczystości odbywają się w Seulu.A