PODSUMOWANIE 2024 ROKU
W 2024 ROKU Z POMOCY CARITAS ARCHIDIECEZJI WARSZAWSKIEJ SKORZYSTAŁO:
947 CHORYCH
410 pacjentów leczyliśmy w systemie stacjonarnym – 151 w zakładzie opiekuńczo-leczniczym i 259 w hospicjum przy ul. Krakowskie Przedmieście w Warszawie.
Hospicja domowe w Błoniu i Grójcu sprawowały opiekę medyczną nad 537 pacjentami w miejscu ich zamieszkania na terenie powiatów: grodziskiego, grójeckiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawsko-zachodniego oraz w niektórych dzielnicach Warszawy.
282 DZIECI
232 dzieci w 5 specjalistycznych placówkach wsparcia dziennego (świetlicach socjoterapeutycznych) w Warszawie na Ochocie, Ursynowie i Woli uczestniczyło w zajęciach wychowawczych i edukacyjnych.
50 dzieci w programie „Skrzydła” skorzystało z pomocy stypendialnej przeznaczonej na zakup podręczników i zajęć dodatkowych.
376 BEZDOMNYCH W SCHRONISKACH
326 kobiet i mężczyzn mieszkało w dwóch warszawskich schroniskach oraz otrzymało całodzienne wyżywienie, pomoc socjalną, psychologiczną, terapeutyczną i prawną.
Ponad 50 osób rozpoczęło samodzielne życie, otrzymało mieszkanie socjalne i podjęło pracę zarobkową.
KILKANAŚCIE TYSIĘCY OSÓB W KRYZYSIE BEZDOMNOŚCI
W jadłodajni w Warszawie wydano 16550 ciepłych posiłków, a w Grójcu – 4534 posiłki. 6600 osób skorzystało z kąpieli i wymiany bielizny oraz odzieży. Służby porządkowe z m. st. Warszawy interwencyjnie przywiozły 50 osób, którym przeprowadzono dezynfekcję i inne zabiegi higieniczne oraz kąpiel, wymianę bielizny i odzieży. 70 osób skorzystało z interwencyjnego schronienia w okresie zimowym.
1500 osobom udzielono doraźnej pomocy medycznej. Caritas AW realizowała streetworking medyczny we współpracy z Fundacją Ambulans z Serca oraz Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej. Na terenie Warszawy, najczęściej przy stacjach metra oraz w innych miejscach niemieszkalnych udzielano doraźnej pomocy medycznej, opatrywano rany, owrzodzenia oraz karetką pogotowia z zespołem ratowników medycznych i lekarzem, przewożono osoby bezdomne do szpitali i innych placówek na terenie Warszawy.
POMOC POWADZIANOM I UKRAINIE
5,5 tony artykułów spożywczych, higienicznych i chemii gospodarczej wysłaliśmy dotkniętym skutkami powodzi mieszkańcom gminy Kłodzko i Lądek Zdrój. Na kilka dni skierowaliśmy zespół remontowo-budowlany z ciężkim sprzętem w celu doraźnej pomocy w sprzątaniu i osuszaniu budynków.
Ponad 3 tony żywności wysłaliśmy bezpośrednio do Drohobycza i Żytomierza, a najbardziej potrzebującym uchodźcom mieszkającym w Warszawie i okolicach przekazaliśmy 150 kart z Fundacji Biedronka w Programie „Witamy i Pomagamy”.
INNI POTRZEBUJĄCY
2000 osób otrzymało pomoc indywidualną, w tym 540 w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD. Dofinansowane zostały turnusy rehabilitacyjne i leczenie specjalistyczne. 120 seniorów otrzymało bezpłatne obiady, a 350 comiesięczne karty zakupowe w ramach programu „Na codzienne zakupy”.
Ponadto kilkanaście tysięcy osób otrzymało pomoc i wsparcie w parafiach archidiecezji warszawskiej za pośrednictwem 121 Parafialnych Zespołów Caritas, które zakupiły i dostarczyły artykuły spożywcze, leki oraz paczki świąteczne.
NOWE INICJATYWY
We współpracy z partnerami i uznanymi krytykami filmowymi, uruchomiliśmy stronę animus.film – bazę filmów podejmujących temat uniwersalnych wartości, takich jak: miłość, przyjaźń, dobro, prawda, piękno, pasja, sens życia…
Każdy tytuł prezentowany na animus.film ma wyjątkową sekcję – Porozmawiajmy o – która powstała z myślą o rodzicach, nauczycielach, wychowawcach i wszystkich miłośnikach kina, którzy lubią dyskutować na jego temat. Dla nich przygotowany został scenariusz rozmowy o wartościach i osobistych doświadczeniach w kontekście obejrzanego filmu.
Partnerami i patronami inicjatywy są: Dietly, Caritas Polska, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Rzeczpospolita, Tygodnik Powszechny, KINO, Ekrany, Stacja7 i Radio Plus Warszawa.
TERMOMODERNIZACJA
Od 2021 roku realizujemy projekt pn. „Termomodernizacja zespołu zabytkowych budynków Caritas AW znajdujących się przy Trakcie Królewskim w Warszawie” dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kompleks budynków Caritas AW przy Krakowskim Przedmieściu, znany jako Res Sacra Miser, jest jednym z cenniejszych a jednocześnie mało znanych zabytków Warszawy z historią sięgającą 1630 roku. W powojennej historii budynki służyły różnym celom dobroczynnym, ale nigdy nie doczekały się kompleksowej modernizacji i konserwacji. W ostatnim roku 50 pacjentów przeprowadziliśmy do wyremontowanych, nowocześnie wyposażonych sal.
DZIĘKUJEMY
Udzielenie pomocy w tak dużej skali było możliwe dzięki współfinansowaniu zadań i projektów przez instytucje rządowe i samorządowe (w szczególności Miasto Stołeczne Warszawa i Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ), dzięki hojności darczyńców indywidualnych – osób fizycznych, firm i organizacji oraz odprowadzających 1,5 % podatku na Caritas AW. Istotne były również wpływy z działalności gospodarczej wspierające realizację celów statutowych Caritas AW.
Wszystkim naszym Pracownikom, Wolontariuszom, Darczyńcom oraz Współpracownikom w urzędach publicznych, fundacjach i organizacjach składam serdeczne podziękowanie za profesjonalne wykonywanie trudnych zadań oraz za harmonijną współpracę w trosce o bliźniego.
W Nowym 2025 Roku życzę Państwu najwięcej Bożej pomocy, darów zdrowia i pokoju oraz codziennie ludzkiej życzliwości.
Zbigniew Zembrzuski
dyrektor Caritas AW