Październik 2015

W październiku swoje działania skupiliśmy na propagowaniu poprzez różnorodne formy warsztatów kulinarnych zdrowego stylu życia.
Rodzice coraz bardziej skupieni są na pracy zawodowej, nie doceniają wagi zdrowego odżywiania swoich dzieci. W codziennym ich żywieniu nie stosują zasad prawidłowego bilansowania posiłków. Często nie wiedzą co jedzą ich pociechy, jeśli samodzielnie dokonują one zakupów z otrzymanych na posiłek pieniędzy. Sami tez nie mają dostatecznych informacji na temat potrzeb odżywczych dzieci. Często w nagrodę pozwalają pić napoje z duża zawartością cukru i jeść fast – foody, które są bardzo łatwo dostępne, na wyciągnięcie ręki, kuszą kolorem. Dzieci jedzą w domu mało treściwe i mało zróżnicowane posiłki, nie mają nawyku wspólnego zasiadania przy stole z cała rodziną. Z badań wynika, że nawet dwie trzecie dzieci nie zjada zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców. Być może niechęć dzieci do owoców i warzyw wynika przede wszystkim z formy ich podawania: niemal 80% rodziców podaje je na surowo. Dlatego na naszych wrasztatach z pomocą wolontariuszy przygotowywaliśmy różnego rodzaju sałatki, soki, przeciery, pasty kanapeczki, ciasteczka kluseczki. Przygotowaliśmy rózniez kilka mrożonek, które wykorzystamy zimą. Może jeszcze zakisimy kapustę? Robiąc zakupy artykułów wykorzystywanych w czasie warsztatów zwracaliśmy szczególną uwagę na informację umieszczoną na etykietkach. Mamy nadzieje, że dzięki naszym działaniom uda nam zmienić nawyki żywieniowe chociażby w niewielkiej społeczności.
Zdrowy styl życia to nie tylko odżywianie, ale również aktywność fizyczna. Korzystając z przepięknej październikowej pogody byliśmy kilkakrotnie w parku linowym, na ścianie wspinaczkowej oraz na pobliskim placu zabaw.
Spacerowaliśmy po okolicy, która szybko zmienia swe barwy. Zbieraliśmy kasztany i kolorowe liście, z których wykonaliśmy wiele interesujących prac plastycznych.
Zauważyliśmy, że w tym, miesiącu otrzymaliśmy w szkole więcej pozytywnych ocen a i nauka stała się przyjemnością. W nagrodę poszliśmy do kina na film „Hotel Transylwania 2” . Oglądając film doskonale się bawiliśmy i czuliśmy jakbyśmy odwiedzali naszych dobrych znajomych.
W październiku nie zapomnieliśmy o sprawach duchowych aktywnie uczestnicząc w nabożeństwach różańcowych. Dużo rozmawialiśmy wykonując plakaty kolażowe o Janie Pawle II i o naszych rodzinach.16 października wspólnie z pozostałymi świetlicami Caritas AW wspominaliśmy postać św. Jana Pawła II. Wzięliśmy udział we mszy świętej odprawionej przez księdza Sławomira Opalińskiego oraz rozwiązywaliśmy zagadki, które dotyczyły papieża Polaka. Trzeba przyznać , że niektóre pytanie wcale nie były łatwe, ale wszyscy doskonale sobie poradzili.
31 października w nagrodę za dwumiesięczną pracę w świetlicy udaliśmy się samolotem do Gdańska. Zwiedziliśmy miasto, poznaliśmy jego historię i współczesność. Oddaliśmy hołd żołnierzom poległym na Westerplatte i pociągiem pendolino wróciliśmy do Warszawy.
Dzieci i wychowawcy bardzo dziękują księdzu Proboszczowi za wsparcie finansowe, które pozwoliło nam spędzić cudowny dzień nad Motławą.

Skip to content