Okno życia w Caritas Archidiecezji Warszawskiej – jeszcze jedna szansa dla matki i dziecka

Uroczyste otwarcie Okna Życia odbędzie się 6.12.2008 r. O godz. 11.00 abp Kazimierz Nycz pobłogosławi Okno Życia i będzie sprawował Mszę Świętą.
Okno życia, czyli miejsce, w którym matka może anonimowo zostawić nowonarodzone dziecko nie narażając go na niebezpieczeństwo. Znajduje się w Warszawie przy ul. Hożej 53 w Domu Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi. Otwiera się od zewnątrz, jest w nim ogrzewanie i wentylacja. Wewnątrz okna jest miejsce na pozostawienie niemowlęcia. Po otwarciu okna uruchamia się alarm, który wzywa mieszkające w domu siostry Rodziny Maryi. Okno jest oznaczone logo Caritas i napisem Okno życia. To wspólna inicjatywa Wydziału Rodziny Kurii Metropolitalnej oraz Caritas Archidiecezji Warszawskiej, podjęta w 30 rocznicą wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II – niestrudzonego obrońcy życia oraz w Tygodniu Miłosierdzia w 2008 r.
Okno życia powstaje, aby zwrócić uwagę na problem dzieci porzucanych na ulicy lub na śmietnikach. Prosimy już teraz o rozpowszechnianie wiadomości, że matki, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu, mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu przy ul. Hożej 53 w Warszawie.
Prosimy matki, które nie mogą wychowywać swojego dziecka: „nie zabijajcie go, nie porzucajcie na śmietniku. Zostawcie je tutaj, w Oknie życia. Niech ono trafi do adopcji. Dajcie mu szansę na życie i miłość”.
Nie wszystkie matki wiedzą, że po urodzeniu dziecka w szpitalu mogą je tam zostawić bez żadnych konsekwencji prawnych. Po zostawieniu dziecka, matka ma sześć tygodni na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli się nie zdecyduje na wychowywanie dziecka, trafia ono do adopcji.
Chcemy żeby Okno Życia było symbolem – ratowania życia, szacunku dla życia, ale doświadczenie innych diecezji podpowiada nam, że Okno Życia staje się realnym oknem ratowania życia.
Daj szansę na życie!
Caritas Archidiecezji Warszawskiej przygotowuje się też do kampanii informacyjnej na temat możliwości oddania dziecka do adopcji i Okna życia. Jej celem jest dotarcie do kobiet ukrywających ciążę i niemogących wychowywać dziecka, którego się spodziewają. Drugim celem kampanii jest zmiana nastawienia do adopcji i do kobiet oddających dziecko do adopcji.
Matko!
Jesteś w ciąży, nie wiesz, co robić…
Nie możesz wychować dziecka, które urodzisz?
Możesz zostawić je w szpitalu po porodzie i zrzec się praw rodzicielskich:
zostanie adoptowane przez czekającą na dziecko rodzinę.
Ukrywasz ciążę, nie chcesz rodzić w szpitalu?
Nie narażaj dziecka na niebezpieczeństwo!
Zostaw je w bezpiecznym miejscu: w OKNIE ŻYCIA
Warszawa, ul. Hoża 53
Daj mu szansę na życie i miłość w rodzinie adopcyjnej.
Tobie też będzie lżej, jeśli ono będzie bezpieczne.
Caritas przygotuje ulotki. Ulotki zostaną przekazane do parafii, placówek dla bezdomnych i najuboższych oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji.
Czasem kobieta w ciąży znajduje się w tak trudnej sytuacji, że nie widzi z niej wyjścia. Caritas chciałaby dotrzeć do wszystkich środowisk, w których może się zdarzyć coś tragicznego, żeby pokazać, że zawsze istnieje rozwiązanie problemu jak najmniej krzywdzące i matkę i dziecko.
Kiedy do adopcji?
Bardzo dużo zależy tu od sądu i od ośrodka adopcyjnego. Zwykle starają się skrócić czas przebywania dziecka w szpitalu. Szpital, do którego trafia dziecko znalezione w Oknie życia powiadamia o tym sąd. Tak długo, jak to konieczne ze względu na stan zdrowia i przeprowadzane badania dziecko pozostaje w szpitalu. Następnie decyzją sądu zostaje umieszczone w rodzinie zastępczej. Równolegle przebiega procedura nadania tożsamości dziecku, czyli nadania mu imienia i nazwiska oraz sporządzenia aktu urodzenia. Po jej zakończeniu rozpoczyna się procedura adopcyjna.

Skip to content