„Jak umiejętnie pomagać innym?” – warsztaty dla wolontariuszy w Warszawie

Warszawa, 05.12.2005
„Jak umiejętnie pomagać innym” – pod tym hasłem odbyły się w dniach 3-4 grudnia warsztaty dla warszawskich wolontariuszy zorganizowane przez Caritas diecezji warszawskiej, Ośrodek Pomocy Społecznej na Woli oraz Ośrodek dla Uchodźców. Dziś odprawiona została uroczysta Msza św. w intencji wolontariuszy.
Warsztaty te miały na celu zintegrowanie środowiska wolontariuszy z terenu Warszawy. Uczestniczyło w nich ponad 60 osób. Jak mówi jedna z prowadzących, psycholog Aneta Balcerzak, dzięki tym spotkaniom wolontariusze mogli wymienić swoje doświadczenia i poznać siebie nawzajem. Wysłuchali także wykładu o asertywności, umiejętnej pomocy potrzebującym oraz przeszli kurs pierwszej pomocy.
Jak powiedziała KAI jedna z uczestniczek, 19-letnia Ola z Woli, warsztaty bardzo jej pomogły. „Już od dwóch lat zajmuję się wolontariatem. Najpierw pomagałam w szkole specjalnej, teraz zajmuję się samotnym starszym panem, z którym rozmawiam i chodzę na spacery. Dzięki temu kursowi zdobyłam trochę wiedzy teoretycznej i poznałam innych wolontariuszy” – wyznała Ola.
Uczestniczkami warsztatów były także dwie studentki resocjalizacji z Uniwersytetu Warszawskiego, które pomagają w Ośrodku dla Uchodźców. „Uczymy tych ludzi polskiego, pomagamy im załatwiać sprawy w urzędach i bawimy się z dziećmi. Ten kurs dał nam nieco teoretycznych podstaw, których bardzo potrzebowałyśmy” – dodają.
Także Anna Rybak, koordynator wolontariatu na warszawskiej Woli, jest bardzo zadowolona z inicjatywy wspólnego przeżywania Dnia Wolontariusza. Osoby pomagające w ośrodku na Woli mają od 15 do 60 lat i bardzo zróżnicowane zadania. Zajmują się starszymi, chorymi, bezdomnymi, ofiarami przemocy i dziećmi z patologicznych rodzin. „Jest co robić, a wciąż brakuje nam wolontariuszy, którzy poświęcą swój czas potrzebującym” – podsumowuje Rybak.
Zwieńczeniem warsztatów była Msza św. w intencji wolontariuszy, odprawiona przez ks. Mirosława Jabłońskiego, dyrektora warszawskiej Caritas, w której pomaga około tysiąca wolontariuszy. Po liturgii nastąpił uroczysty bankiet. Wszystkim uczestnikom kursu wręczono dyplomy, a swoją twórczość zaprezentował grający na bębnach zespół z Ośrodka dla Uchodźców.