IV Światowy Dzień Ubogich

Z okazji IV Światowego Dnia Ubogich Caritas Archidiecezji Warszawskiej połączyła siły z Mobilny Punkt Poradnictwa by przekazać osobom w kryzysie bezdomności przebywającym na terenie Warszawy specjalne podarunki: jogurty, konserwy i wykonane na drutach ciepłe czapki i szaliki. Serdecznie dziękujemy pani Elżbiecie z Łukowa za bardzo potrzebny i praktyczny dar.
Każdego dnia pracownicy i wolontariusze Caritas AW niosą pomoc osobom ubogim i bezdomnym. Prowadzimy schroniska, jadłodajnie, łaźnię, magazyn odzieżowy, poradnictwo medyczne, wsparcie psychologiczne i terapeutyczne. Na szeroką skalę rozwinięta jest także pomoc indywidualna w zakupie leków, sprzętu rehabilitacyjnego i AGD oraz finansowania turnusów zdrowotnych. Parafialne Zespoły Caritas wspierają mieszkańców z najbliższego otoczenia paczkami żywnościowymi. Caritas AW aktywnie włączyła się także w akcję „Pomoc dla seniora” od początku trwania pandemii.
„Ubogich niestety nie ubywa” – mówi Andrzej Czarnocki, kierownik Ośrodka „Tylko”. „Takie dni jak ten przypominają nam o nich i są okazją, by w bardziej widoczny sposób o nich się zatroszczyć. Miła akcja wspomniana powyżej spełnia tę rolę. Miejmy jednak świadomość, że to, co najważniejsze i w nieporównywalnych do żadnej pojedynczej akcji wymiarach dzieje się na co dzień. To nieustanny wysiłek pracowników socjalnych, psychologów, terapeutów, lekarzy, pielęgniarek, streetworkerów, kucharek, kierowców… Wysiłek dyżurnych na różnych stanowiskach pomocy, często nie do przecenienia dla osoby w potrzebie – obsługujących łaźnie, kuchnie, recepcje, magazyny  odzieżowe… Wiele spośród tych osób osobiście doświadczyło bezdomności. Wiele pracuje w charakterze wolontariuszy i wolontariuszek  – w istocie  w zamian za udzielaną pomoc. Ubogim należy się w tym dniu szczególna uwaga a tym, którzy im pomagają – często również niebogatym – wyrazy szczególnej wdzięczności”. 
Działania Caritas AW na rzecz osób ubogich w 2019/2020 roku w liczbach:
Schroniska dla bezdomnych:
393 osoby stale przebywające w schroniskach (3 posiłki dziennie, magazyn odzieżowy, łaźnia, profesjonalne wsparcie socjalne, pomoc psychologiczna, dostęp do terapii uzależnień, indywidualny program wychodzenia z bezdomności).
Jadłodajnie:
105.780 gorących posiłków dla osób nie mieszkających w schroniskach.
Łaźnia i magazyn odzieżowy:
12700 kąpieli osób spoza schronisk, 850 wymian odzieży, 469 zabiegów odwszawiających.
Streetworking:
180 osób przebywających w pustostanach i innych schronieniach na terenie Warszawy skorzystało z podstawowej pomocy medycznej.
Pomoc noclegowa w okresie jesienno-zimowym od października do marca:
3750 noclegów, 3800 kąpieli, 835 wymian odzieży, 7900 spożytych posiłków, 48 przeprowadzonych zabiegów odwszawiających.
Pomoc indywidualna:
Caritas AW 689 razy pozytywnie odpowiedziała na prośbę o pomoc w zakupie leków, sprzętów rehabilitacyjnych i AGD oraz sfinansowania turnusów rehabilitacyjnych na łączna kwotę 372.000 zł.
Paczki żywnościowe:
750 wolontariuszy w Parafialnych Zespołach Caritas przygotowało 6400 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących mieszkańców archidiecezji.

Pomoc w czasie pandemii:Od marca do listopada 2020 Caritas AW zrealizowała ponad 1000 indywidualnych próśb o pomoc w zakupach (żywność i środki czystości). Ponadto Parafialne Zespoły Caritas pomogły w tym czasie 520 potrzebującym osobom. Łączny koszt wykonanych zakupów wyniósł ponad 90.000 zł.
Skip to content