III Światowy Dzień Ubogich

III Światowy Dzień Ubogich – połączył ludzi dobrej woli
Pięć organizacji działających na rzecz osób bezdomnych w Warszawie włączyło się we wspólną akcję na rzecz potrzebujących z okazji III Światowego Dnia Ubogich. W niedzielę pod Pałacem Kultury i Nauki wszyscy potrzebujący otrzymali ciepły posiłek oraz specjalnie przygotowane przez wolontariuszy podarunki.
To już drugi raz z inicjatywy Caritas Archidiecezji Warszawskiej środowiska wspierające osoby w kryzysie bezdomności połączyły siły by podkreślić jak ważna jest troska o ludzi najbardziej potrzebujących. Warszawska Caritas prowadzi w Warszawie i okolicach trzy schroniska dla 300 bezdomnych osób. Rolę gospodarza znów pełniła fundacja Smile Warsaw, która w każdą niedzielę w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki wydaje bezdomnym ciepły posiłek oraz wspiera ich niezbędnymi środkami czystości i odzieżą.

Zaproszenie do współpracy przyjęły także trzy inne organizacje: Fundacja Daj Herbatę, która w każdy poniedziałek częstuje wszystkich chętnych gorącą zupą pod Dworcem Centralnym, Fundacja po DRUGIE pomagająca młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, patologią i bezradnością – wychowankom i byłym wychowankom placówek resocjalizacyjnych i oraz uhonorowana nagrodą Ubi Caritas za 2019 rok – Fundacja Ambulans z serca karetka dla bezdomnych, której wolontariusze (ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki) udzielają doraźnej pomocy medycznej osobom bezdomnym w miejscach ich przebywania.
„Zaangażowanie chrześcijan, z okazji tego Dnia Ubogich, a przede wszystkim w życiu codziennym, nie polega tylko na inicjatywach towarzyszących, które, jakkolwiek godne pochwały i konieczne, powinny pobudzić w każdym z nas uwagę poświęcaną tym, którzy znajdują się trudnościach. Ta pełna miłości uwaga jest początkiem prawdziwego zatroskania o ubogich oraz poszukiwania dla nich prawdziwego dobra – napisał w Orędziu na III Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek.
Caritas Archidiecezji Warszawskiej w porozumieniu z innymi organizacjami niosącymi pomoc osobom bezdomnym mieszkającym na terenie Warszawy zaprosiła wszystkich potrzebujących do wspólnego stołu, by tym samym uwrażliwić mieszkańców stolicy na potrzeby osób bezdomnych zwłaszcza w perspektywie zbliżającej się zimy.
Więcej informacji na temat działalności organizacji zaangażowanych w akcję można znaleźć na stronach internetowych: Smile Warsaw – smilewarsaw.org, Fundacja Daj Herbatę -dajherbate.pl, Ambulans z serca – facebook.com/ambulanszserca, Fundacja po DRUGIE – podrugie.pl,  Caritas Archidiecezji Warszawskiej – caritasaw.pl.

 
 
Skip to content