Grudzień 2004 w świetlicy KEN

Imprezy okolicznościowe – Mikołajki, Andrzejki przygotowane przez harcerki z ZHR
Dwie drużyny harcerek z ZHR – Ursynów: „Eleusis” oraz „Mury” przygotowały imprezę andrzejkową oraz mikołajkową dla naszych podopiecznych. Druhny profesjonalnie podeszły do organizacji. Bogaty program artystyczno-zabawowy, smaczne przekąski oraz atrakcyjne upominki pozostawiły dobre wspomnienia. Dzieci nauczyły się zwyczajów harcerskich, okrzyków i piosenek, a także zapragnęły przyłączyć się do formacji zuchów prowadzonej przez nasze druhny. Na koniec wręczyliśmy organizatorom pisemne podziękowania, wymieniliśmy się adresami, mając nadzieję na dalszą ciekawą współpracę.
Spotkania wigilijne: uroczyste – w Pałacu Kultury i Nauki, kameralne – w gronie przyjaciół i uczestników społeczności świetlicowej
Wigilia jest przeżyciem szczególnym. Pozwala poczuć radość z nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, daje nadzieję na nowy, lepszy czas, tworzy wspólnotę. W tym roku przeżywaliśmy ją dwukrotnie. Skorzystaliśmy z zaproszenia władz m.st. Warszawy i wzięliśmy udział – wraz z dziećmi z innych placówek – w spotkaniu zorganizowanym w dn. 17.12.2004 w PKiN. Program okazał się bardzo atrakcyjny. Spożyliśmy wieczerzę wigilijną, śpiewaliśmy kolędy, oglądaliśmy przedstawienia przygotowane przez dzieci. Nie zabrakło również wizyty św. Mikołaja z prezentami. Jak co roku przygotowaliśmy również spotkanie opłatkowe w świetlicy. Była to dobra okazja, aby podziękować sobie za cały rok wspólnego zaangażowania, przeprosić za to, co mogło być lepiej zrobione, wymienić serdeczności i złożyć życzenia. Kolędowanie i wspólna serdeczna zabawa sprawiły, że wyraźnie poczuliśmy radość ze zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego.
Mikołajkowy Mityng Pływacki – rekreacyjne pływanie na wesoło
Mityng pływacki to impreza sportowa prowadzona przez studentów AWF na zlecenie władz Dzielnicy Ursynów. Jest kontynuacją Jesiennej Spartakiady, w której również braliśmy udział. Tym razem zawody odbywały się na basenie UOSiR przy ul. Wilczy Dół w jedną z grudniowych sobót. Naszą świetlicową reprezentację stanowiła kilkuosobowa ekipa jedenastolatków. Zdobyliśmy trzecie miejsce, a co najważniejsze, wróciliśmy bardzo zadowoleniu z aktywnej formy spędzonego czasu.
Inauguracja Biblioteczki Młodego Czytelnika – konkurs recytatorski
Konkurs recytatorski – wiersze o tematyce świetlicowej, własnego autorstwa – zainaugurował otwarcie Biblioteczki Młodego Czytelnika. Dzieci wykazały duże zaangażowanie w układanie utworów poetyckich i ich wykonanie na forum grupy. Wszystkim uczestnikom konkursu towarzyszyły żywe emocje, tym bardziej, że nagrodę główną stanowił aparat fotograficzny. Ostatecznie, po długiej naradzie jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce jednej z młodszych uczestniczek świetlicy, ucz. klasy IV – Kasi Grzelewskiej. Gratulujemy!
Biblioteczka Młodego Czytelnika, do której zgromadziliśmy ciekawe pozycje książkowe dla dzieci i młodzieży, ma za zadanie promocję idei czytelnictwa wśród naszych wychowanków. Dzieci często postrzegają słowo drukowane bardzo ostrożnie i niechętnie, gdyż mają trudności dyslektyczne i niemiłe wspomnienia szkolne. Dlatego też, większość naszych pozycji książkowych to wydania albumowe, z dużą ilością ilustracji. Mamy nadzieję, że biblioteczka przyczyni się do skutecznego przełamania oporu przed czytaniem i pobudzi zainteresowania naszych dzieci.
Cykliczne zajęcia sportowe; basen, siłownia, aerobik na terenie UOSiR
Dwa razy w tygodniu korzystamy z propozycji Ursynowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji biorąc udział w zajęciach na pływalni, siłowni, oraz gimnastycznych przy muzyce. Systematyczność tych zajęć sportowych pozwala skutecznie wydatkować nagromadzoną energię, poprawia kondycję i jest dobra formą spędzenia wolnego czasu.
Rekolekcje adwentowe – prowadził ks. Marcin Brzeziński, Dyrektor Radia Józef
Wzięliśmy udział w parafialnych rekolekcjach adwentowych dla dzieci, organizowanych w Kościele Wniebowstąpienia Pańskiego. Prowadził je Ksiądz Marcin Brzeziński, Dyrektor Radia Józef. Dzieci były zapraszane do dialogu i aktywnie brały w nim udział. Ksiądz używał wiele obrazowych przykładów, łatwych do zapamiętania. Dzieci wypełniały m.in. czeki z dobrymi uczynkami do Banku Jezusa. Chętnie śpiewały piosenki, wyrażając ich treści gestami.
Zwyczaje świąteczne wraz z degustacją tradycyjnych potraw świątecznych – Restauracja „Stajnia” na Wolinie
Pan Aleksander Mann – artysta plastyk, znawca Ursynowa zaprosił grupę dzieci ze świetlicy do uczestnictwa w nagraniu telewizyjnym na temat zwyczajów świątecznych oraz tradycyjnych potraw wigilijnych. Dzieci miały możliwość degustacji przygotowanych dań, wysłuchały ciekawych opowieści świątecznych, obejrzały prawdziwe konie. Program został wyemitowany przez Telewizję Regionalną – PR 3 w sobotę, 18.12.2004.