Boże Narodzenie dla bezdomnych w Caritas AW

Caritas Archidiecezji Warszawskiej prowadzi trzy schroniska dla osób bezdomnych: ośrodek „Tylko” przy ul. Żytniej 1A dla 55 kobiet i 120 mężczyzn, schronisko „Przystań” przy ul. Wolskiej 172 dla 100 mężczyzn oraz dom w Pieńkach Zarębskich (powiat Grodziski)  dla 15 mężczyzn. Łącznie w schroniskach mieszka codziennie ok. 300 osób. Niektórzy mieszkańcy w czasie świątecznym są zapraszani przez znajomych lub przyjaciół na posiłki, ale w większości święta przeżywają w schroniskach. Wieczerzę wigilijną i menu na świąteczne dni przygotowują sami mieszkańcy pod kierunkiem pracowników Caritas AW.
W ośrodku „Tylko” prowadzona jest również otwarta jadłodajnia, z której korzysta codziennie ok. 200 osób. W Wigilię Bożego Narodzenia na wieczerzę o godzinie 14 do jadłodajni przybyło 120 osób z miasta, 25 grudnia ze świątecznego posiłku skorzystało  120 osób, a w drugi dzień świąt 250 osób.
Łącznie w schroniskach prowadzonych przez Caritas AW przez 3 kolejne dni przy świątecznym stole zasiadło 490 osób z miasta, wydano także 360 posiłków mieszkańcom ośrodka „Tylko”, 300 mieszkańcom schroniska „Przystań” i 30 mieszkańcom domu w Pieńkach Zarębskich.
W wieczór wigilijny o wszystkich gościach i mieszkańcach schronisk nie zapomniał św. Mikołaj. Dla mieszkańców schroniska „Przystań” dzieci z placówek wsparcia dziennego na Ursynowie napisały osobiste życzenia i wykonały kartki świąteczne. Niektórzy mężczyźni czytając życzenia przy wigilijnym stole nie mogli ukryć łez radości.
Caritas AW serdecznie dziękuje wszystkim pracownikom za przygotowanie wigilii i świątecznych dni oraz za obecność w pracy razem z osobami bezdomnymi. Dziękuje wszystkim sponsorom, darczyńcom oraz wolontariuszom za dobrą współpracę i wielką hojność. Przygotowanie świątecznych posiłków i prezentów dla ponad 1000 osób wymagało wielkiej mobilizacji. Serdecznie dziękujemy!

Skip to content