Aplikacja mobilna „Pierwsze Kroki w Polsce”

15 stycznia w Kościele Katolickim obchodzono Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z obchodami zbiegło się uruchomienie przez Caritas pierwszej w Polsce aplikacji mobilnej dla obcokrajowców szukających w naszym kraju ochrony międzynarodowej. Aplikacja informuje użytkowników o tym, jaką pomoc prawną, medyczną i socjalną mogą otrzymać w Polsce, system geolokalizacji wskazuje im najkrótszą drogę do celu.
Aplikacja jest częścią projektu „Nowy Dom Polska”, w ramach którego działa również Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Archidiecezji Warszawskiej. Została stworzona przez Caritas Polska w partnerstwie z Urzędem do Spraw Cudzoziemców oraz Caritas diecezji białostockiej, siedleckiej, lubelskiej, warszawskiej i zielonogórsko-gorzowskiej.
Migranci i uchodźcy to grupa społeczna, dla której Caritas w Polsce od lat organizuje kompleksowe wsparcie. Pomoc w sześciu wyspecjalizowanych placówkach pomocy migrantom i uchodźcom Caritas otrzymuje rocznie blisko 2000 osób. W obliczu wzrastającej liczby osób uciekających przed wojną i szukających schronienia na terenie Polski, Caritas wychodzi im naprzeciw proponując innowacyjną formę pomocy.
Aplikacja pod nazwą „Pierwsze Kroki w Polsce” ma za zadanie pomóc nowo przybyłym w odnalezieniu się i adaptacji w Polsce. Jest dostępna w językach arabskim, rosyjskim, angielskim i polskim. Aplikacja jest obsługiwana przez systemy iOS oraz Android, co pozwoli korzystać z niej jak największej liczbie zainteresowanych. Dzięki aplikacji cudzoziemcy dowiedzą się m.in.: jak zalegalizować swój pobyt w RP, jaki działa system pomocy socjalnej, gdzie można skorzystać ze wsparcia oraz jakie są ich prawa na rynku pracy oraz w zakresie opieki medycznej.
Projekt jest współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa.
baner_aplikacja1920_450

Skip to content