Wieczerza wigilijna w „Przystani na Skarpie”

Uczestniczki projektu Promocja Zawodowa Dziewcząt, na kilka pierwszych miesięcy pobytu w Warszawie mają swój drugi dom w „Przystani na Skarpie”. Najczęściej jest to pierwszy w ich życiu przyjazd do stolicy. Ponieważ dziewczęta pozostawiają swoje rodziny i przyjaciół w odległych wioskach Mazur, Warmii, Pomorza, Kujaw, Podkarpacia i Lubelszczyzny, bardzo szybko nawiązują nowe, często głębokie więzy z koleżankami spotkanymi w naszej bursie, wzajemnie się wspierają i tworzą swoistą wspólnotę.
Od środy w „Przystani na Skarpie” trwały przygotowania do wieczerzy wigilijnej. Dziewczęta dzieliły swój czas między pracę zawodową, poszukiwanie upominków dla najbliższych i przygotowania wigilijne w bursie. W tej sytuacji irytujące były dla dziewcząt trzygodzinne korki na warszawskich ulicach – dotąd sytuacja zupełnie dla nich obca.
Spotkanie wigilijne w bursie odbyło się w czwartek 22 grudnia. Wieczorem Ksiądz dyrektor naszej Caritas razem z dziewczętami udał się na Plac Zamkowy na uroczystość przekazania Światła Betlejemskiego Księdzu Prymasowi przez Harcerzy. Dziewczęta przyniosły światło z Betlejem dla wszystkich podopiecznych Res Sacra Miser – chorych i cierpiących osób, które święta Bożego Narodzenia będą przeżywać w tym miejscu. Wieczerzę wigilijną, w całym bursowym gronie – personelu i uczestniczek projektu, rozpoczęto od wysłuchania fragmentu Pisma Świętego o narodzinach Jezusa Chrystusa i życzeń Księdza Dyrektora, następnie dzieliłyśmy się opłatkiem i dobrym słowem. Dzięki życzliwości i trudowi pracowników naszej kuchni miałyśmy prawdziwie uroczysty, wigilijny stół. Spotkanie wigilijne w „Przystani na Skarpie” zakończyło się o północy, ponieważ czekałyśmy na dziewczęta powracające z pracy.