Rozśpiewany listopad w warszawskich świetlicach

Dzieci ze świetlicy przy ul Sokołowskiej dużo czasu poświęcały na przygotowanie się do „Wolskiego Kolędowania” – imprezy organizowanej przez Ośrodek Pomocy Społecznej na Woli. Będzie ona miała miejsce 12 grudnia w Kinie Femina o godzinie 17.00. Będą śpiewać kolędy i pastorałki wspólnie koleżankami i kolegami ze świetlicy przy ul. Żytniej. Jedną z nich zadedykują pamięci papieża Jana Pawła II. Natomiast w drugiej połowie grudnia będą występować wspólnie z dziećmi ze wszystkich świetlic Caritas w przedstawieniu wigilijnym.
Dzieci chcą również nieskromnie pochwalić się, że ich drużyna piłkarska jest jak dotąd niepokonana! Wygrali 3 spośród 3 rozegranych meczy w turnieju międzyświetlicowym.
W świetlicy DZIUPLA przy ul. Dereniowej odbył się konkurs piosenki – IDOL. Dzieci występowały solo oraz zespołowo. Zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności muzycznych. Oceniane były w czterech kategoriach: znajomość tekstu, prezentacja zespołu, zgranie grupy oraz choreografia. Jury, w skład którego wchodzili wolontariusze i wychowawcy, miało trudne zadanie wyłonienia laureatów konkursu. Nagrodą za wzięcie udziału były specjalnie przygotowane na tę okazję kubki z napisem IDOL 2005 – DZIUPLA, no i oczywiście dyskoteka.
Dzieci ze świetlicy „Ochotka” w listopadzie pamiętały w szczególności o zmarłych. W każdy piątek polecały w modlitwach tych, którzy odeszli, a zwłaszcza papieża Jana Pawła II. W sobotnie przedpołudnie na Cmentarzu Powązkowskim zapaliły znicze na opuszczonych i zaniedbanych mogiłach.
11 listopada obchodzono Święto Niepodległości. Dzień wcześniej podczas zajęć w świetlicy sporo uwagi poświęcono historii Ojczyzny. Dzieci słuchały pieśni patriotycznych, wzruszyły się podczas opowiadania o „Małym Powstańcu”.
W listopadzie rozstrzygnięto dwa konkursy przyrodnicze: na najzabawniejszy kasztan i najmniejszy liść. Z zebranych materiałów powstała wystawa.
Na zajęciach plastycznych z cyklu „Terapia przez zabawę i sztukę” wykorzystano ozdoby z masy solnej, które ozdobiono goździkami. Wszyscy, którzy w tych dniach odwiedzili świetlicę zachwycali się wspaniałym zapachem. Dzieci przygotowują karty świąteczne, które będą sprzedawane na specjalnie zorganizowanym przedświątecznym kiermaszu.
Na zajęciach katechetycznych prowadzonych przez kleryków, dzieci uczą się piosenek zespołu „Arki Noego”. Ostatnie spotkanie poświęcono patronowi „Caritas” – błogosławionemu Honoratowi Koźmińskiemu. Trwają też przygotowania do wieczoru opłatkowego. W programie przewiduje się, w wykonaniu dzieci śpiewanie kolęd i recytowanie wierszy.
W listopadzie świetlica została skontrolowana przez inspektora z Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Ochota. Także pracy poszczególnych pracowników (reedukatora i psychologa) przyglądała się przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej.
Kierowniczka świetlicy uczestniczyła w drugiej edycji szkolenia pt. „Program wspierania rodziny”.